Video: Jak se učí online na Chytrých školách? II. část

Podívejte se na další zkušenosti škol, jak komunikují a učí online. Nově formou inspirativního videa. I. část tohoto seriálu najdete zde.

Na ZŠ Ludgeřovice na Ostravsku začali s používáním internetu ve výuce a při komunikaci už před osmi lety, kdy škola získala první iPady pro učitele, později i pro žáky. V roce 2015 už využívali všichni učitelé a žáci od 4. třídy výš Google služby – např. e-mail, sdílené kalendáře, sdílené disky, dokumenty. Později pokračovaly stránky jednotlivých tříd, sdílení příprav, pracovních listů žákům apod. V roce 2018 vznikly týdenní plány pro žáky 1.- 5. tříd, které dostávají rodiče každý pátek a mohou se tak na následující týden připravit. Žáci 6.- 9. ročníků využívají webové stránky své třídy. Zde najdou veškeré informace, přípravy, pracovní listy, ale i hlavní informace pro rodiče. V loňském roce měla škola pro každého učitele k dispozici počítač i iPad, pro žáky 140 iPadů, včetně robotů – Lego, Microbiti, Dash and Dot, Ozoboti. Všechny tyto pomůcky využívá škola už od prvních tříd.

Od prvopočátku kladu velký důraz na vzdělávání pedagogů a předávání si zkušeností, tipů a materiálu. Nesdílená myšlenka je mrtvá myšlenka. V průběhu roku proto děláme dva inspirativní dny, kdy si navzájem sdílíme zkušenosti s využitím nejen digitálních technologií ve výuce. Česká republika má mnoho skvělých a kreativních učitelů, jen jim často vedení nedává příležitost se projevit,“ říká Karel Moric, ředitel školy.

Po uzavření školy z rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví měla škola prakticky vše nastaveno. Stačily tak jen drobné úpravy a okamžitě přechází na online výuku. 90 % všech školních činností funguje přes Google aplikace - web, disk, classroom, meet ad.

Každá třída má své týdenní plány podle předmětů, pracovní listy, prezentace, videa, odkazy na výuková videa apod. Rodič vždy v pátek dostává plán na následující týden. Situace je náročnější zejména pro rodiče žáků 1.-3. tříd, kdy pomáhají s úkoly, komunikují s učiteli, posílají materiály apod.

Online výuku škola spustila v týdnu od 23. března. Výuka je formou 30-45 minutových bloků.

Aplikace, které škola využívá v praxi:

G-Suite - sdílení příprav, pracovních listů i videí na webových stránkách tříd
Google Classroom - virtuální učebna, skvělý pomocník, top na pracovní listy pro žáky případně prezentace, jasné, přehledné, průkazné
Socrative - původně testovací nástroj nyní využívaný k procvičování a získávání zpětné vazby, zda žáci učivu porozuměli - okamžité výsledky, jednoduchost, mnohaleté využívání, v lednu zakoupili (jako by něco tušili :-)) premium licence
SeeSaw - digitální portfolio žáků, především 1.- 4. ročník , pro vkládání materiálů, videí, pro recitace atp.
Kahoot - zábavné opakování, motivace, soutěživost
Padlet - virtuální nástěnka

ZŠ a MŠ Ludgeřovice

Pražská základní škola Hostivař založila na svých webových stránkách záložku "Domácí příprava". Zde je pro žáky i rodiče přehledně uvedeno, jakým způsobem dostává každá třída v jednotlivých předmětech zadanou práci na domácí přípravu. Učitelé využívají webové stránky jednotlivých tříd, komunikují přes e-maily, někteří zadávají práci v sekci Domácí příprava. Spousta učitelů zareagovala velmi rychle a zadává úkoly přes virtuální třídy.

Učitelé doporučují dětem online výuku na různých stránkách jako Skolakov.eu, Matika.in, Gramar.in nebo elt.oup.com na procvičování angličtiny. Také posílají různé odkazy na výuková videa. Komunikace se žáky probíhá buď přes rodiče, e-mailem, přes skupiny na Whatsapp apod.

Vzhledem k tomu, že současná situace je pro učitele, žáky i rodiče nová a neznámá, snažíme se všichni se s ní vypořádat co možná nejlépe. Jsem ráda a těší mě, že mezi námi všemi v této nelehké situaci panuje přátelská atmosféra a doufám, že tu s námi zůstane i po ukončení mimořádných opatření,“ říká Lenka Pěkná, zástupkyně ředitelky školy pro 1. stupeň.

Základní škola Hostivař

V základní křesťanské škole Noe v Pardubicích dostávají žáci týdenní plán úkolů e-mailem. Výukové materiály mají k dispozici na Google disku, ať už se jedná o pracovní listy, výuková videa, prezentace k učivu. Na Google disk pak žáci nahrávají splněné úkoly.

K výuce využívají na škole tyto online nástroje: umimeto.org, WocaBee, ScioDat.

Na Facebooku a Instagramu má škola pro žáky starší třinácti let denní výzvy, které je mají vytrhnout z případné nudy doma. Například výzva: „Zavolej babičce nebo dědovi“ nebo „Zacvič si kliky“. Mohou se zapojit i mladší žáci, pokud jim rodiče výzvu ukážou.

Během posledního březnového týdne chce škola využít pro online výuku Microsoft Teams. Žáci se tak budou moci alespoň virtuálně potkat se svými učiteli. Uvidí se, zda Teams nahradí současné fungování na Google disku.

Učíme se za pochodu. Zatím zápasíme s tím, že všichni žáci a učitelé si musí zprovoznit Microsoft Teams. Rodiny se potýkají s vytvořením nového režimu, jak zvládnout zároveň svou práci, domácí školu a stravování. Máme radost, že rodiče oceňují denní výzvy pro žáky,“ říká Markéta Chmelová z oddělení propagace a fundraising.

Základní škola Noe