Bezpečná online výuka: Jak se ubránit útokům trollů?

V první části našich tipů pro bezpečnou online výuku jsme si podrobně popsali, jaké nástroje používat a jak je zabezpečit. Musíme ale myslet i na ochranu osobních údajů a dat žáků i učitelů.

Data mohou z online prostředí unikat celou řadou cest:

V první vlně přechodu na online výuku řada škol sdílela v dobré víře záznamy z výuky na svých školních webech. Školy tím chtěly především ukázat, že se jim přechod na e-learning daří a že se aktivně naučily využívat nástroje Google či Microsoftu. Bohužel prostřednictvím záznamů z výuky unikaly také osobní údaje žáků, jako je jméno a příjmení v kombinaci s tváří dítěte a dalšími informacemi, například o ročníku, který dítě navštěvuje. Zde je třeba opět upozornit na to, že škola může zveřejňovat takové údaje, u kterých nedochází k jednoznačné identifikaci konkrétních dětí - například projení tváře a jména a příjmení dítěte (například u fotografií tříd).

Trollové narušovali online hodiny

Druhá vlna uzavření škol s sebou přinesla řadu fenoménů, ke kterým patří mimo jiné trollování výuky (tzv. video bombing) jinými osobami, kterým se podařilo do výuky proniknout. Trollové pak online hodiny narušovali, provokovali učitele, sdíleli nevhodný obsah, nadávali či uráželi jak učitele, tak i ostatní studenty. Hodiny si aktivně nahrávali a záznamy pak sdíleli prostřednictvím sociálních sítí (především pak prostřednictvím služby YouTube a TikTok).

Do výuky se tito trollové dostávali především díky samotným žákům, kteří jim dobrovolně poskytovali přihlašovací údaje do videolekcí, nešlo tedy o žádné složité hackerské útoky, u kterých dochází k prolomení zabezpečení. Řada z trollů dokonce na svých profilech v rámci sociálních sítí sdílela výzvy pro žáky, aby jim poskytli přihlašovací údaje do online hodin.

Jak se těmto útokům bránit? Tady máte pár tipů:

1. Nesdílejte s žáky přihlašovací údaje do online výuky. Například kód dané hodiny a vstupní heslo.

2. Využívejte jen uzavřené systémy (jednotná vzdělávací prostředí), ve kterých můžete snadno spravovat uživatelská oprávnění. Například definovat, že po přihlášení do hodiny budou mít všichni žáci vypnuté mikrofony, nebudou moci lekci nahrávat, nebudou moci aktivně sdílet obrazovku.

3. Využívejte funkci Předsálí.

4. Zamykejte probíhající výuku. Pokud virtuální videochat uzavřete. Do online hodiny se další uživatelé nedostanou. Museli byste jim to povolit.

5. Samozřejmě je také nutné chránit pedagogy:

To jde především jasně definovanými pravidly výuky. Technicky bohužel učitele chránit nelze. Možností je omezit využívání webové kamery učitelem, což ale snižuje efektivitu výuky a motivaci žáků. Nahrávání výuky nejde technickými prostředky zabránit. Existují stovky nástrojů, které umožňují nahrávat celou obrazovku či její výřez. A pokud snad nemáte k dispozici daný program, vždy můžeme nahrát obrazovku třeba mobilním telefonem či tabletem. Přesto však můžeme vypnout funkci nahrávání přímo v daném vzdělávacím prostředí. A to právě vhodným nastavením.

6. Zároveň je potřeba dodržovat obecná bezpečnostní pravidla:

• Aktualizujte pravidelně antivirový program a funkční firewall.

• Neotvírejte podezřelé e-mailové přílohy z neznámých zdrojů.

• Neotvírejte také podezřelé flashdisky bez antivirové kontroly.

• Nereagujte na žádosti o přihlašování se do různých podvodných stránek (phishing).

• Nepřeposílejte kódy potvrzující finanční transakce (M-platby) apod.

• Samozřejmostí je bezpečné heslo pro přístup k online službám, případně přímo dvojfázové či vícefázové ověřování přihlášení (např. pomocí mobilního telefonu).

Zdrojem článku je manuál „Jak zabezpečit online výuku“. Zpracoval jej Kamil Kopecký z projektu E-Bezpečí a Pedagogické fakulty olomoucké univerzity ve spolupráci s naším vzdělávacím portálem O2 Chytrá škola.
Kompletní materiál si můžete stáhnout ZDE.

Chcete se dozvědět něco dalšího o vychytávkách pro online výuku? Nebo potřebujete s něčím poradit?
Využijte našeho diskuzního fóra na Portálu pro školy a učitele.