Ceny za inovace ve vzdělávání EDUína 2020 vyhrál buddies program pro školáky

Cenu EDUína letos odměňovali projekty, které pomohly ve smysluplném vzdělávání během uzavření škol z důvodů pandemie covid-19.

Celý záznam slavnostního večera bylo možné letos sledovat online. Všichni finalisté měli v jeho průběhu přesně 4 minuty na to, aby prostřednictvím živých prezentací přesvědčili odbornou porotu, proč právě jejich projekt by měl získat letošní ocenění.

Do finále se letos probojovalo 10 projektů, které pomohly dětem, žákům, studentům, rodičům nebo učitelům. První místo si nakonec odnesl projekt Buddies Online, v němž při prvním, jarním lockdownu třídní učitelé 1. a 2. stupně Základní školy Smart z Roudnice nad Labem propojili starší dobrovolníky s mladšími dětmi. Zkušenější buddies svým svěřencům pomáhali pochopit složitější učivo, dokončit zadané domácí úkoly, konverzovali s nimi v angličtině, a také si „jen tak“ povídali a sdíleli své zážitky i pocity. „Náš projekt je tak jednoduchý, až jsme měli pochybnost, zda jej máme do Eduíny přihlásit. Ale pokud jej použije i jiná škola a začne také propojovat děti mezi sebou, budeme určitě rádi, že jsme pomohli zlepšit jejich situaci nejn v době pandemie,“ říká ředitelka školy Klára Koubská.

Celý rozhovor s Klárou Koubskou si můžete přečíst na webu EDUinu.

Na druhém místě se umístil projekt Učíme online, který školám na jaře pomohl s přesunem do online prostoru. A třetí místo získal společný program Člověka v tísni a Národního pedagogického institutu Zapojme všechny. Ten propojuje dobrovolníky z řad studentů vysokých škol, kteří potřebují pedagogickou praxi, se školami, které potřebují doučování pro své žáky.

Také letos byli oceněni novináři, kteří se systematicky věnují problematice vzdělávání. Cenu EDUína Media převzal Josef Mačí ze serveru Seznam Zprávy. Porota se rozhodla ocenit jeho tři články „Nerovnosti ve vzdělávání přetrvávají. Není vůle to změnit, shodují se odborníci“, „Tři romské děti ve třídě. Kritické číslo, aby školy nezačaly upadat“ a „Co čeká české školství? Velké změny, pokud se nezasekneme u maturit“.

Čestné uznání si pak odnesli autoři projektu Chytré Česko z vydavatelství Economia.

Na závěr večera byla do Auly slávy za celoživotní snahu o prosazení té nejkvalitnější učitelské přípravy uvedena Vladimíra Spilková, dlouholetá vedoucí katedry primární pedagogiky na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy a expertka programu Učitel naživo.

O2 Chytrá škola byla hlavním partnerem letošního ročníku.