Karel Klatovský: Učitelé se v MS Teams zdokonalují i díky O2 Chytré škole

Jedenáct let učil na střední a vysoké škole a své bohaté zkušenosti uplatňuje jako manažer vzdělávacích programů ve společnosti Microsoft.

Věnuje se mimo jiné online komunikátoru Microsoft Teams, který se stal pro řadu učitelů v době distanční výuky nenahraditelným pomocníkem. Budoucnost vzdělávání je podle něj s online výukou úzce spojena. Proto je rád, že se portál O2 Chytrá škola dlouhodobě tomuto tématu věnuje.

5 otázek pro Karla Klatovského

Jak podle vás bude vypadat české školství za deset let? Viz revoluce 4.0?

Po srovnání toho, jak vypadalo před rokem a jak vypadá dnes, je asi opravdu těžké odhadovat, co bude za 10 let. Já věřím, že to české bude méně o memorování, více o spolupráci, hledání řešení, komunikaci. A že s tím vším ještě více budou pomáhat technologie, které jsou již dnes nedílnou součástí života každého z nás. A škola by přeci, mimo jiné, na život měla připravit.

České školství si vyzkoušelo díky koronavirové krizi distanční výuku. Jaké jsou její výhody a nevýhody a co si z toho učitelé a žáci odnesou?

Nevýhodou bylo podle mě to, jak rychle daná situace přišla. Mnohé školy opravdu ze dne na den měly učit distančně a nebyly na to připraveny. A o sociálním kontaktu a dovednostech, které potřebují zejména žáci 1. a 2. ročníků již bylo napsáno také mnoho. Ale věřím, že to doženou. Jednoznačnou výhodou je, že se ukázalo, jaké skvělé učitele u nás máme. Myslím, že se s tou výzvou popasovali velmi dobře.

Jak v Microsoftu pomáháte s edukací a online vzděláváním? Jak jste se k této práci dostal?

Před nástupem do Microsoftu jsem 11 let učil na střední a vysoké škole a naše škola byla první v České republice, která Office 365 využívala (dříve pod názvem Live@edu). A od té doby, před 12 lety, jsem pomáhal i ostatním pedagogům ve využívání technologií na platformě Microsoft. Takže uplatnění v Microsoftu bylo pak logickým krokem, který mi umožňuje pomáhat školám i nadále.

Co aktuálně chystáte?

V dnešní době všichni mluví o komunikátoru MS Teams, tak v tom pokračujme. Během následujících 6 měsíců do Teamsů přijde mnoho nových funkcí, které budou moct učitelé využívat na dennodenní bázi. Teamsy nejsou zdaleka jen pro online výuku, ale jejich využití je mnohem širší. Stovky škol je využívaly i před nástupem distanční výuky.

Druhým velkým tématem, i v souvislosti s revizí rámcových vzdělávacích programů, je určitě výuka programování. My jsme na ni připraveni skrze Minecraft: Education Edition. Což je školní vzdělávací verze Minecraftu, ve kterém se m.j. dá učit programování blokově (pomocí MakeCode) nebo v Javascriptu a Pythonu. Pro učitele už jsou materiály připraveny, žáci prostředí Minecraftu znají více než dobře, tak na co čekat?

Jak pohlížíte na portál O2 Chytrá škola. V čem je prospěšný?

Určitě je skvělý jako prostor, kde učitelé najdou na jednom místě vše potřebné pro nejen distanční výuku. Jedná se o tipy, triky a náměty pro využívání nástrojů včetně přehledných infografik a e-booků. A důležité je, že se nezapomíná na online bezpečnost. Protože na tu by měla být kladena co největší pozornost.