Přes svátky děti k počítačům a mobilům neodkládejte. Můžete zabránit kyberšikaně

Jsou tu „svátky“, kdy budou mít vaši potomci zase kupu volného času. Jak zabránit tomu, aby jej netrávili jen u mobilů, počítačů a tabletů?

Letošní rok byl v mnohém jiný. Rodiče i děti se naplno ponořili do online světa v rámci distanční výuky i práce z domova. Nebylo by fajn si od moderních technologií alespoň trochu odpočinout? Jak získat balanc mezi online světem a realitou? Jak chránit své potomky před nástrahami internetu a kyberšikanou? Tady máte pár tipů.

1. Režim jako ve dny školy

I když dny volna svádějí k přetahování večerky, trvejte na jejím dodržování. Dporučuje se chodit spát a vstávat zhruba ve stejnou dobu každý den a dbát na dostatek spánku. U dětí to platí dvojnásob.

2. Elektronika mimo pokojíček

Vykažte na noc elektroniku z pokojíčku. Modré světlo displejů mate náš přirozený spánkový rytmus a narušuje proces usínání.

3. Nastavte limity

Domluvte se s dítětem předem, za jakých podmínek může telefon, tablet, počítač nebo herní konzoli používat, a stanovte, kolik času denně na nich může trávit. Obzvlášť v případě nových zařízení je často těžké posoudit, nakolik je dítě na technice závislé a nakolik ho jen baví nový neokoukaný přístroj. Neuškodí zavést nebo určit tzv. „no mobile“ zóny. Mobilní telefony nepatří k večeři, stejně jako jídlo nepatří k počítači s rozehranou hrou.

4. Mějte přehled

Zákazy nemají cenu, pokud bude chtít vaše dítě technologie používat, najde si k nim cestu třeba přes kamarády. Raději mu k nim přístup v rozumné míře umožněte, ale kontrolujte, co na síti dělá, jaké stránky navštěvuje a s kým je v kontaktu. Doporčujeme aplikace jako Family Link, Screen Time a jim podobné. Ty vám umožní sledovat, kolik času dítě na telefonu tráví a jaké aplikace při tom využívá. Dokonce vám dovolí nevhodné aplikace zakázat nebo na dálku zamknout mobil.

Nezapomeňte i na to, že děti se mohou v online světě lehce stát obětí sextingu a kyberšikany.
O různých formách nátlaku na internetu se dočtete i na našem portále O2 Chytrá škola. Hodně užitečných rad získáte také v rámci našeho projektu Nejsem lovná spojeného s osvětou k dokumentárnímu filmu V SÍTI. Na tento snímek se můžete nyní podívat i v naší O2 Videotéce.

Najdete zde také 10 rad, jak se bezpečně chovat na internetu a nedostat se tak do „spárů“ sexuálních predátorů. Dali je dohromady tvůrci filmu V SÍTI a programu O2 Chytrá škola (ve spolupráci s platformou E-bezpečí). O2 Chytrá škola je hlavním partnerem osvětové kampaně k dokumentu. Více o tomto projektu a vystřižené scény z filmu, které jinde neuvidíte, najdete na této stránce