Robothon vyhrála aplikace na rozpoznávání fake news

Šestatřicetihodinový online hackathon se konal ve dnech 22. až 23. ledna.

Ve Švandově divadle v Praze se uskutečnil inovační online maraton Robothon 2021 připomínající stoleté výročí vzniku slova ROBOT.

Na Robothonu se proti sobě postavily týmy sto dvaceti studentů českých středních vysokých škol. Tématem online setkání bylo řešení problémů dnešní doby pomocí umělé inteligence. Účastníci se zaměřili na dezinformace, péči o osamělé, matematickou gramotnost, spravedlnost, zdraví, ale také třeba budoucnost umění.

O2 Chytrá škola patří mezi podporovatele akce a byla partnerem jedné z osmi výzev Robothonu. A je skvělou zprávou, že porota vyhodnotila jako nejlepší aplikaci týmu AI.why?, která dokáže pomocí algoritmů detekovat potenciálně nedůvěryhodné zprávy (fake news) na internetu nebo v e-mailu. Algoritmus je založen nejen na analýze vlastností daného článku, ale také na vyhledávání podobných textů či sledování interakcí s ním od botů a uživatelů na sociálních sítích.

U článku poté i za pomocí modelu strojového učení určí skóre od 0 do 100 a odůvodní své rozhodnutí. Součástí je i vzdělávací platforma, z nichž získané data jsou využívána k optimalizaci algoritmu. Cílem platformy není jen varovat před zavádějícími články, ale zároveň v oblasti mediálního vzdělávání edukovat a učit různé varovné signály.

Cenu O2 Chytrá škola si odnesl program týmu Ricci. Tento návrh programu demonstruje snadnost vytváření fake news a vzdělává konzumenta informací ve schopnosti kriticky nahlížet obsah elektronických médií. Ricci bude dostupný každému, kdo o něj bude mít zájem. Díky svému jednoduchému ovládání je k využití jako učební pomůcka, která poukazuje na sílu AI .