Jak se vyznat v mediální džungli? Pomůže vám metodická příručka

Materiál vznikl díky grantové podpoře programu O2 Chytrá škola.

Metodickou příručku pro lekce mediální výchovy vytvořili v Základní škole Pozořice. Materiál můžete využít i vy. Ke stažení ve formátu PDF jej najdete pod článkem.

Příručka je řazena do jednotlivých lekcí, které dohromady zahrnují veškeré výstupy popsané v RVP ZV týkající se mediální výchovy. Díky tomu lze mediální výchovu vyučovat jako ucelený a samostatný předmět. Jedna lekce by měla trvat 45 minut, až na výjimky, které jsou popsány u jednotlivých hodin.

Během výuky by žáci měli mít přístup k počítači a internetu, v hodinách budou pracovat samostatně i ve skupinách a často si budou muset dohledávat informace online. Každý z nich si také vede svůj sešit, do něhož zapisuje všechny důležité poznatky a informace, a který mu slouží jako pracovní nástroj.

Ke každé lekci byla vytvořena powerpointová prezentace, která obsahuje oporu pro jednotlivé lekce. Neslouží však k výkladu a frontální výuce, ale spíše jako teoretická opora pro vyučujícího i žáky. V každé prezentaci se nachází úkoly a zadání pro žáky, které je dobré nechávat během jejich samostatných a skupinových prací na očích.

V metodice není předem stanoveno hodnocení jednotlivých aktivit, neobsahuje ani žádná testová zadání. Lze hodnotit samostatné a skupinové práce, aktivitu v hodinách a při diskuzích. V případě potřeby je možné zařadit do některých lekcí hodnotící test, autorky to však nepovažují za nutné, stačí jim hodnocení žákovské aktivity v průběhu lekcí.

Mnoho dalších tipů, rad a materiálů ke stažení najdete na portálu O2 Chytrá škola v sekci Mediální gramotnost.