#MeToo pro náctileté. Emile na TikToku upozorňuje na kyberšikanu

"Dostala jsi fotku mužského přirození? Dej prst dolů!"

Sociální sítí TikTok se aktuálně mezi náctiletými v USA virálně šíří videa se sloganem "put a finger down (dej prst dolů)", upozorňující na kyberšikanu a sexting. Americká média uvádí, že se jedná o teenagerovskou obdobu hnutí #MeToo, které se poprvé objevilo v roce 2017 a upozorňovalo na sexuální násilí páchané na ženách.

Jen video na tiktokovém profilu emileegrant1 má téměř dva miliony zhlédnutí. Devatenáctiletá dívka Emile Grant z Floridy má na něm vztyčené prsty jedné ruky. Následně je postupně dává dolů a vyjmenovává u toho různé příklady sextingu a kyberšikany, se kterými se na internetu setkala. Ať už se jedná o zasílání nevhodných fotografií, návrhy na setkání a různé další dotazy se sexuálním podtextem.

Zdroj: TikTok

Nový trend spojuje dva aspekty v životě dospívajících dívek: všudypřítomnost sociálních médií a každodenní palbu sexuálního obtěžování. Podle odborníků je důležité, že toto téma otevírají sami dotčení teenageři. Virálně se zejména v USA objevují následovníci Emile. Uvidíme, kdy se tato virální kampaň začne šířit i mimo USA a dostane se do České republiky.

Zdroj: TikTok

Různým formám nátlaku na internetu se věnujeme i na našem portále O2 Chytrá škola. Hodně užitečných rad získáte také v rámci našeho projektu Nejsem lovná spojeného s osvětou k dokumentárnímu filmu V SÍTI. Na tento snímek se můžete podívat i v O2 Videotéce.

Na portálu O2 Chytrá škola najdete také 10 rad, jak se bezpečně chovat na internetu a nedostat se tak do „spárů“ sexuálních predátorů. Dali je dohromady tvůrci programu O2 Chytrá škola a filmu V SÍTI (ve spolupráci s platformou E-Bezpečí). O2 Chytrá škola je hlavním partnerem osvětové kampaně k dokumentu. Více o tomto projektu a vystřižené scény z filmu, které jinde neuvidíte, najdete na této stránce.