Dánsko zvažuje regulaci influencerů na Instagramu

Mají mít infuenceři stejnou odpovědnost jako tradiční média? Tato debata začíná být aktuálním tématem.

Autorem informace je David Krkoška – zprávař na Radiu Wave, které tuto informaci zveřejnilo.

Dánská ministryně školství Pernille Rosenkrantz-Theil chce pro influencery stejnou editoriální odpovědnost, jako mají média. Debatu o jejich roli rozpoutal příspěvek o sebevraždě na Instagramu.

Fie Laursen, která má více než 336 000 sledujících, zveřejnila příspěvek o své sebevraždě chvíli předtím, než si pokusila vzít život. Její dopis na rozloučenou zůstal na sociální síti ještě dva dny, než se její rodině podařilo dosáhnout jeho stažení. Laursen pokus o sebevraždu přežila a zotavovala se zatím v nemocnici.

Tato událost v Dánsku spustila debatu o influencerech na sociálních sítích a regulaci zveřejňovaného obsahu. Ministryně pro děti a vzdělávání Pernille Rosenkrantz-Theil nyní navrhuje, aby influenceři měli editoriální zodpovědnost jako ostatní média. „Když dosáhnete určitého počtu sledujících, budete mít stejnou odpovědnost, jako byste byli editorem v novinách nebo ve starém typu médií,“ řekla pro BBC. „Tak například dánské etické standardy pro tisk říkají, že o sebevraždě nebo o pokusu o sebevraždu nepíšete, pokud to není veřejným zájmem. Chceme, aby stejné normy platily i pro sociální média.“

Pokud se zjistí, že influencer porušuje pravidla, jeho příspěvek má být odstraněn. Uživatelé s velkým počtem sledujících budou také nuceni mít několik správců účtu. „Jsme ve společnosti, kde se masová média změnila, a také standard masové mediální komunikace se musí změnit. Musí se vztahovat i na nová masová média. Jsou nová média, ale etika je stejná.“