ČT chce bojovat proti fake news

Česká televize chystá zábavní pořad ve formě soutěže s názvem To se ví. Bojovat proti hoaxům a fake news se bude od 15. září jednou týdně v neděli večer.

Fake news jsou zprávy úmyslně šířící dezinformace či hoaxy za účelem ovlivnit a zmanipulovat příjemce.

Pořad na rozšíření dovedností v oblasti mediální gramotnosti bude moderovat Tomáš Měcháček a stálými kapitány dvou soutěžních týmů budou Halina Pawlowská Aleš Háma. Soutěž bude režírovat Jakub Wehrenberg. Ten říká: „V pořadu se budeme snažit na téma fake news upozornit způsobem pro Čechy nejtypičtějším - humorem a nadsázkou. Považujeme za důležité nejen přinutit diváky o zprávách a médiích kriticky přemýšlet, ale najít zdravou míru mezi vážnými tématy, kterých se dotýkají, a vtipem, kterým je můžeme odlehčit.“

Podle popisu České televize se v jednotlivých soutěžních kolech budou věnovat textům, fotografiím, videím, bulvárním titulkům i jiným formátům a pokusí se odhalit, které zprávy jsou falešné a které pravdivé. Cílem je zábavnou formou ukázat, jak komplikované je odlišit skutečnost od lži, pravdivou zprávu od té falešné, ale především, že můžeme brát situaci s nadhledem a pobavit se. Soutěž by měly v první řadě bavit, ale hlavně by divákům měla rozšířit dovednosti v oblasti mediální gramotnosti.

Na pořadu budou spolupracovat studenti politologie z Masarykovy univerzity v Brně. Na scénáři show se podílí politolog Miloš GregorStanislav BilerZuzana FuksováTomáš Koňařík a Matěj Randár. Součástí týmu je též grafik Tomáš Břínek, známý svými satirickými kolážemi, který publikuje pod pseudonymem TMBK a zároveň pracuje pro časopis Reflex.

Podle generálního ředitele České televize Petra Dvořáka jsou falešnými zvěstmi ohroženi nejvíc nejmladší a nejstarší, tedy na jedné straně děti, na druhé senioři.