Nenech to být – aplikace proti šikaně

Anonymní jednoduchá aplikace podporuje boj proti jakékoliv šikaně (nejen v ČR). Vytvořili ji mladí podnikatelé z Brna.

Projekt Nenech to být (NNTB) vybízí žáky a studenty, kteří se ve škole setkali se šikanou, aby k tomuto nezůstávali neteční.

Projekt založený v roce 2017 Janem Slámou, Davidem Špunarem a Pavlem Ihmem je zaštítěn ministerstvem školství. Je to webová platforma a mobilní aplikace, která bojuje proti šikaně a vylučování z kolektivu ve škole, umožňuje rychlou a anonymní komunikaci mezi žáky, studenty a učiteli ohledně problémů ve školním prostředí. Mimo jiné se projekt Nenech to být podílí i na osvětě šikany a kyberšikany a spolupracuje s organizacemi a influencery na preventivních aktivitách proti šikaně. Někdy bývá nazývána anonymní schránkou důvěry...

Jak na to?
Děti, žáci, studenti mohou jednoduše a anonymně nahlásit jakoukoliv šikanu na webové adrese NNTB.cz. Aplikace dovoluje žákům anonymně a pomocí jednoduchého formuláře upozornit na to, kdo se ve škole necítí dobře. Základem je vyplnění jména ohroženého dítěte (oběti), které se necítí dobře. A samozřejmě doplnění názvu školy, do které chodí, a konkrétní třídy. Lze připsat i podrobnější informace, pokud ten, kdo oznamuje, chce.

Na šikanu můžou upozornit nejen oběti, ale třeba jejich kamarádi, kteří si sami se zakročením nevědí rady. Aplikace se úmyslně neptá na agresora, ale na oběť šikany, a cílí i na mlčící většinu, která šikaně ve třídách často jen přihlíží.

Co všechno může do šikany patřit?
Tato aplikace chce zabránit nejen kyberšikaně, ale všem typům šikany jako takové. Jako příklad lze uvést: únik fotografií (především obnažených), anonymní obtěžování, psychické týrání, fyzická šikana, sexuální obtěžování, vylučování z kolektivu, sebepoškozování, hrozící sebevražda apod. Jde o jakékoliv pronásledování, týrání, či třeba "pouhé" zasednutí si na někoho.

Projekt Nenech to být pronikl i do zahraničí
I když je v každé zemi vzdělávací systém jiný, tento neziskový projekt chce pomáhat se šikanou také v zahraničí. Zakladatelé projektu pro zahraničí změnili byznysový model a místo toho, aby nabízeli zahraničním školám svůj produkt přímo, pro každý z trhů nachází partnera.

Závěrem
Tento web není pochopitelně samospásný a ne vždy se daří šikanu zastavit. Všechny školy ještě nejsou připraveny na upozornění na šikanu ve škole či v některé třídě vhodně zareagovat. To, že se daná škola začne případem opravdu a vhodně zabývat, již není v rukách provozovatelů webu NNTB.