Ukončit test

1. Můžu legálně zadarmo stahovat z internetu filmy pro svou vlastní potřebu (třeba z Uložto.cz)?

Ano, stahování filmů z internetu pro vlastní potřebu je legální. Není to ale zrovna moc etické. Navíc je nesmíte sdílet dál s ostatními nebo je dokonce prodávat. Tím už porušujete autorský zákon.

2. Můžu legálně zadarmo stahovat z internetu hudbu pro svou vlastní potřebu (třeba z Uložto.cz)?

Ano, ale stejně jako u filmů platí, že ani hudbu nesmíte dál s nikým sdílet nebo ji prodávat. V takovém případě už totiž skutečně porušujete zákon.

3. Můžu legálně zadarmo stahovat z internetu plné placené verze počítačových her a softwaru (třeba z Uložto.cz)?

Ne. Tím, že si stáhnete pirátskou verzi počítačové hry nebo softwaru a rozjedete ji přes crack, porušujete autorský zákon. Dokonce i tehdy, když máte software jen pro vlastní potřebu.

4. Můžu volně použít cizí texty, u kterých je známý autor, třeba na svém blogu a vydávat je za své?

Ne. Porušujete tím autorský zákon. Původní texty je vždycky nutné označit jako citaci a uvést zdroj. Vyhledávače navíc můžou vaši stránku za kopírování “potrestat” menší dohledatelností na internetu.

5. Můžu si legálně koupit a stáhnout originální hru přes platformu jako Steam nebo Origin?

Ano, takhle je to úplně v pořádku a legální. Platí ale, že hru nesmíte dál šířit nebo prodávat.

6. Můžu používat vyhledávač Google?

Samozřejmě, že ano. Google je nejrozšířenější vyhledávač informací na světě a stejně jako další prohlížeče (Explorer, Firefox, Opera…) ho můžete volně používat k vyhledávání jakýchkoli informací.

7. Můžu na internetu komunikovat o sexu a domlouvat si s neznámými lidmi schůzky v reálném světě?

Pokud je vám i vašemu protějšku víc než 18, pak ano. Pamatujte ale na to, že i když to není trestné, může to být nebezpečné. Na internetu nikdy nevíte, kdo je na druhé straně. A pokud podobnou konverzaci vedete s někým, komu ještě 18 nebylo (jakkoliv to nepřiznal), riskujete velký průšvih. Komunikace o sexu a posílání intimních fotek nebo videí s nezletilými je trestný čin.

8. Kolega nebo partner nechal v počítači otevřenou stránku s maily. Můžu nakouknout a číst si, co komu píše?

Ne, to je nelegální. Jde o porušení tajemství doručovaných zpráv. Stejný princip platí pro e-mailové schránky i pro účty na sociálních sítích

9. Můžu ostatním vyhrožovat, nadávat nebo je slovně napadat, když mám anonymní účet?

Ne!!! Agrese je chyba na netu stejně jako v reálném světě. Na začátku spousty případů kyberšikany bylo pár ostřejších slov. Anonymní účet navíc bývá anonymní jen pro běžné uživatele. Policie si dokáže poradit a případného agresora snadno odhalí.

10. Můžu prodávat něco, co nemám, nechat si poslat peníze a pak prostě zmizet?

Ne. Inkasovat peníze za něco, co neprodáváte, je podvod. Dochází k němu ale dost často, takže pokud jste v roli zákazníka, vyplatí se prodejce před platbou trochu “prolustrovat”.
Výsledky

Získal/a jsi 0 bodů z 10.

 • 0-25 % správných otázek

  Zatím dost tápete, co je na internetu v pohodě, a co už ne. Mohla by vám pomoct třeba sekce Kyberšikana. Díky tipům, které v ní najdete budete na netu mnohem víc v bezpečí vy i vaši blízcí.
 • 25-50 % správných otázek

  Celkem tušíte, jak se věci mají, ale ještě máte co dohánět. Zkuste třeba sekci Kyberšikana, ať mate jasno, že si na netu nezaděláte na malér.
 • 50-75 % správných otázek

  O tom, co se na internetu smí a nesmí, víte docela dost. Přesto se ještě najdou věci, které by vás mohly zaskočit. Aby se to nestalo, zkuste sekci Kyberšikana!
 • 75-100 % správných otázek

  Gratulujeme, netiketu ovládáte levou zadní. Tak schválně – zkuste, jestli vás v sekci Kyberšikana ještě něčím překvapíme. A jsou tu i další kvízy. Budete v nich mít taky tak super skóre?
Zpět na webový portál