Kde se vzaly fake news, deepfake a hoaxy? (1/11)
Internet je plný poplašných zpráv, polopravd i vyložených lží a podvodů. Lidé je nejen často berou jako hotovou věc, ale navíc, aniž by si ověřili jak se věci mají, šíří je dál mezi své stejně důvěřivé okolí.
Co bývá motivací pro šíření nepravdivých zpráv? Obvykle je to snaha šokovat nebo manipulovat. Ať už jde o „nevinné žertíky“, lživé přísliby s cílem okrádat lidi (scam a další podvody) nebo děsivé zprávy ovlivňující veřejné mínění (fake news), podvodníkům hraje do karet nedostatečná zběhlost čtenářů – a co si budeme namlouvat – někdy i duševní lenost.
S masovým rozšířením internetu se mělo za to, že když bude možné si informace okamžitě ověřit, přestanou lidi přeposílat spamy a věřit podvodům. Stal se bohužel pravý opak. Lži a manipulace se internetem šíří rychleji, než to bylo možné běžnou šeptandou. Protože zatímco všichni teď máme nástroj ke sdílení informací, jen málokdo ho používá i k tomu, aby si je i ověřil.
Podklady ke stažení
-
Infolist: Hoax a fake news
Poplašná zpráva, novinářská kachna, kanadský žertík nebo zkrátka jen podvod. Patříš k těm, kdo jim snadno naletí?
Stáhnout soubor (file) -
Metodická příručka pro lekce mediální výchovy
Základní škola Pozořice připravila v rámci svého projektu v grantovém programu O2 Chytra škola metodiku k mediální výchově.
Stáhnout soubor (file) -
Příručka pro děti a rodiče: Surfařův průvodce po internetu
Mediální příručka pro lepší orientaci na internetu, kterou vydal projekt ZVOL SI INFO mapuje pět základních přešlapů dezinformací a propagandy.
Stáhnout soubor (file) -
Příručka pro učitele a rodiče: Jak si ověřit informace na internetu
Příručka vznikla v rámci projektu E-Bezpečí proti hoaxům a fake news v prostředí české školy.
Stáhnout soubor (file) -
V digitálním světě | Aktivita: Pravda, nebo ne?
Aktivita (45 min) - Žáci si díky ní uvědomí, že ne všechny informace na internetu jsou pravdivé a že musí k informacím přistupovat kriticky.
Stáhnout soubor (file) -
V digitálním světě | Otázky a odpovědi: Pravda, nebo ne?
Jak posoudit důvěryhodnost mediálních sdělení? Důvody publikování fakenews. Postihy za publikování nepravdivých zpráv.
Stáhnout soubor (file) -
V digitálním světě | Pravda a lež na internetu: metodické náměty na výukové aktivityStáhnout soubor (file)
Videa
-
V digitálním světě: Pravda, nebo ne?
Filip a Kocour táhnou do boje za záchranu světa před tajným spiknutím mravenců a mimozemšťanů. Při brouzdání internetem totiž nalítli na důvěryhodně vypadající ‚fake news‘. Další díl seriálu radí, jak se v dnešní záplavě informací na webu orientovat a odlišit pravdu od fám a dezinformací. Ve svobodném prostoru internetu je totiž možné narazit na mnoho verzí téže události a dřív, než považuji informaci za pravdivou a pošlu ji dál, je dobré držet se několika zásad ověřování pravdivosti.
Stáhnout soubor (video) -
Umění dezinformací a polopravd
Chcete vědět víc o dezinformacích, fake news a dalších nešvarech mediálního světa? Video vzniklo ve spolupráci s E-Bezpečím v rámci projektu MŠMT na podporu vzdělávání učitelů.
Stáhnout soubor (video) -
Čemu (ne)věřit na internetu: média, hoaxy, fake news
Lži a maniuplace se internetem šíří velmi rychle. Jak rozlišit pravdu a lež?
Stáhnout soubor (video)