Proč se mladí a senioři neumí bránit fake news? (4/11)
Senioři dezinformacím podléhají častěji, jejich zbraní je e-mail
Kdo je nejohroženější ve světě dezinformací? Podle výzkumníků Princetonu a New York University jsou proti fake news nejbezbrannější senioři a děti. Příčinou může být menší digitální či mediální gramotnost a souvislost výzkumníci vidí i v úrovni vzdělání (u seniorů už zaostává, děti k němu ještě nedošly). Odolnější naopak bývají vysokoškoláci v aktivním věku z velkých měst.
A kdo nejčastěji šíří falešné zprávy dál? Tady už není tak jednoduché specifikovat šiřitele podle věku, vzdělání, politického smýšlení či dalších charakteristik, jak uvádí deník Aktuálně.cz. Typově ale vítězí osamělý senior, pro kterého je důležitý sociální kontakt s okolím a chce ostatní pobavit či poučit. Průzkum agentury STEM ukázal, že nejčastější formou jsou e-maily (často hromadně přeposílané).
Mladí se s fake news o COVID-19 setkávají častěji, ale jsou kritičtější
Podobně to je i u dezinformací týkajících se koronaviru. Více než polovina Čechů se s nimi už setkala a čtvrtina z nich jim věřila opakovaně. „Ačkoli mladí lidé narazili na fake news o koronaviru častěji, k těmto informacím jsou kritičtější a věří jim méně než ostatní věkové skupiny. Naopak lidé starší 65 let velmi často nedokáží posoudit, zda je tvrzení pravdivé, či nikoli,“ uvedl pro Mediaguru.cz Jakub Malý, ředitel agentury Ipsos. Ohnisky fake news jsou i v tomto případě zejména facebook, další sociální sítě a webové stránky.
Například podle průzkumu Ipsos třetina Čechů podlehla fake news, že slunce působí preventivně proti koronaviru nebo pětina, že pokud člověk prodělal nemoc, nemůže ji už chytit znovu. „Hodně úspěšné jsou i dezinformace o neúčinnosti roušek či o tom, že se pod nimi hromadí oxid uhličitý. Dále srovnání covidu a chřipky, což je velmi zavádějící, nebo různé zpochybňování testování," uvedl Jan Cemper ze serveru na vyvracení fake news Manipulátoři.cz pro deník Aktuálně.cz. Celosvětové mýty o koronaviru na svém webu vyvrací také Světová zdravotnická organizace (WHO).
Zdroj: Fakescape.cz
Podklady ke stažení
-
Infolist: Hoax a fake news
Poplašná zpráva, novinářská kachna, kanadský žertík nebo zkrátka jen podvod. Patříš k těm, kdo jim snadno naletí?
Stáhnout soubor (file) -
Metodická příručka pro lekce mediální výchovy
Základní škola Pozořice připravila v rámci svého projektu v grantovém programu O2 Chytra škola metodiku k mediální výchově.
Stáhnout soubor (file) -
Příručka pro děti a rodiče: Surfařův průvodce po internetu
Mediální příručka pro lepší orientaci na internetu, kterou vydal projekt ZVOL SI INFO mapuje pět základních přešlapů dezinformací a propagandy.
Stáhnout soubor (file) -
Příručka pro učitele a rodiče: Jak si ověřit informace na internetu
Příručka vznikla v rámci projektu E-Bezpečí proti hoaxům a fake news v prostředí české školy.
Stáhnout soubor (file) -
V digitálním světě | Aktivita: Pravda, nebo ne?
Aktivita (45 min) - Žáci si díky ní uvědomí, že ne všechny informace na internetu jsou pravdivé a že musí k informacím přistupovat kriticky.
Stáhnout soubor (file) -
V digitálním světě | Otázky a odpovědi: Pravda, nebo ne?
Jak posoudit důvěryhodnost mediálních sdělení? Důvody publikování fakenews. Postihy za publikování nepravdivých zpráv.
Stáhnout soubor (file) -
V digitálním světě | Pravda a lež na internetu: metodické náměty na výukové aktivityStáhnout soubor (file)
Videa
-
V digitálním světě: Pravda, nebo ne?
Filip a Kocour táhnou do boje za záchranu světa před tajným spiknutím mravenců a mimozemšťanů. Při brouzdání internetem totiž nalítli na důvěryhodně vypadající ‚fake news‘. Další díl seriálu radí, jak se v dnešní záplavě informací na webu orientovat a odlišit pravdu od fám a dezinformací. Ve svobodném prostoru internetu je totiž možné narazit na mnoho verzí téže události a dřív, než považuji informaci za pravdivou a pošlu ji dál, je dobré držet se několika zásad ověřování pravdivosti.
Stáhnout soubor (video) -
Umění dezinformací a polopravd
Chcete vědět víc o dezinformacích, fake news a dalších nešvarech mediálního světa? Video vzniklo ve spolupráci s E-Bezpečím v rámci projektu MŠMT na podporu vzdělávání učitelů.
Stáhnout soubor (video) -
Čemu (ne)věřit na internetu: média, hoaxy, fake news
Lži a maniuplace se internetem šíří velmi rychle. Jak rozlišit pravdu a lež?
Stáhnout soubor (video)