Reklama jako odpověď na všechno?  (3/4)

I mimo sociální sítě můžeme narazit na reklamu, která na první pohled jako reklama nevypadá – například ve vyhledávání. Když do Google zadáme třeba heslo „tenisky na běhání”, jako první se nám ve výsledcích vyhledávání ukážou reklamy. Jsou sice označené, ale na první pohled vypadají jako běžné odkazy. To, že se ukážou hned na prvním místě, ale neznamená, že by to byly nutně ty nejlepší odkazy. Znamená to, že někdo zaplatil za to, aby se na prvním místě zobrazovaly.

Ukázka reklamy ve vyhledávači – první dva odkazy jsou reklamy.

Další záludnost reklamy na internetu spočívá v umění dnešních technologií zobrazit konkrétní reklamu správné cílové skupině. Zatímco v televizi vidíme všichni stejné reklamy, na internetu je to jinak. To, co vidíme, je výsledek našeho předchozího vyhledávání a procházení na internetu. Pokud si jeden den budete prohlížet například turistické destinace v Itálii, další den se vám můžou automaticky začít ukazovat sponzorované příspěvky na sociálních sítích nebo bannerové reklamy na různých webech zaměřené právě na dovolené v Itálii, letenky do Itálie, cestovní kanceláře a podobně. Vyhledávač totiž vyhodnotil, že vás tohle téma zajímá, a proto jste pro tuhle reklamu ideální cílová skupina. Chcete se podobným reklamám vyhnout? Procházejte stránky v anonymním okně prohlížeče anebo si nainstalujte například AdBlock – doplněk pro blokování reklamy.

Ukázka reklamy (sponzorovaného příspěvku) na Facebooku (zdroj)

Ukázka bannerové reklamy na webu

Reklama dobývá svět filmů a videoklipů

Skrytá reklama se zdaleka netýká jen internetu. I tvůrci filmů, seriálů a hudebních videoklipů mají máslo na hlavě. Jejich díla se skrytou reklamou jen hemží. Přemýšleli jste někdy, proč ve filmu Sám doma musí Kevin od Santy dostat pár bonbonů Tic Tac?

Jedná se o tzv. product placement – doslova “umístění produktu”. Všimněte si, že hrdinové ve filmech a seriálech používají různé značky jídla, oblečení, aut nebo o nich mluví. I to je reklama, která sice proběhne jen tak mezi řečí, ale značky za ni samozřejmě taky platí. Jejich produkt přece uvidí tisíce nebo i miliony lidí. I o této reklamě by ale diváci měli vědět předem. Proto na začátku filmů nebo seriálů můžete vidět dvě písmena PP – zkratku pro product placement.

Podklady ke stažení

Videa