Kybernemoci. Netrpíte jimi? (2/2)

Vliv technologií na lidské zdraví je bohužel velmi nenápadný a plíživý. Některé změny jsou už ale vědci dobře popsané.

Modré světlo

Nepodceňujte vliv digitálních technologií na zdraví dospělých ani dětí. Modré světlo vyzařované displeji může způsobovat poruchy spánku, ohrožuje zrak a zrychluje i stárnutí pokožky. Zkuste děti motivovat k tomu, aby aspoň hodinu před spaním veškerou techniku (mobil, tablet, počítač) vypínaly. Třeba společným povídáním.

Nedostatek pohybu

Vysedávání u počítače nebo mobilu zákonitě znamená málo pohybu. Následky zpravidla nebývají znatelné hned a ve chvíli, kdy nám začnou komplikovat život, je už jejich řešení často zdlouhavé a bolestivé. Proto je tak důležitá prevence. Správné sezení je základ. Kromě toho je ale potřeba myslet i na pravidelné přestávky. Anebo rovnou vypnout počítač a najít si čas na jakýkoliv druh pohybu (chůze, běh, cvičení atd.).

Schopnost komunikovat

Přestože názory na negativní vliv chatování na vyjadřovací schopnosti se různí, lze předpokládat, že dlouhodobá on-line komunikace plná emotikonů a obrázků nám slovní zásobu asi moc nevylepší. Chatovací aplikace nahrazující setkávání naživo mají navíc údajně dopad i na snižující se schopnost dospívajících mezi sebou komunikovat a seznamovat se.

Příchod kybernemocí

Jak jsme srostli s technologiemi, začali jsme objevovat nemoci, o kterých se našim předkům ani nezdálo.

Esemeskový krk a tabletové rameno

Onemocnění páteře způsobená dlouhým předklonem hlavy a hrbením se při používání mobilu, tabletu nebo notebooku.

Syndrom falešného zvonění

Spíš kuriózní než nebezpečný. Mozek je tak navyklý na zvonění a vibrace telefonu, že je slyší a cítí, i když nikdo nevolá ani nepíše.

Myšitida

Zánět ruky způsobený častým používáním počítačové myši. Odtud ten název. Onemocnění nijak zvláštní, zato opravdu bolestivé.

7 tipů pro zdravé používání technologií

1. Při práci s počítačem si dávejte pravidelné přestávky. Vstaňte, protáhněte se.
  2. Pokud vás kvůli počítači bolí záda, krční páteř, zápěstí nebo oči, zřejmě jste na obrazovku počítače nebo telefonu přilepení moc často.
  3. Minimálně hodinu před spaním se vyhýbejte modrému světlu obrazovek, to platí i o televizi.
  4. Máte nutkání hned zkontrolovat každou notifikaci a nový příspěvek? Pak už jste možná závislí.
  5. Dopřávejte si pravidelný offline detox. Například víkendy jsou pro vypnutí telefonu a počítače ideální čas.
  6. Jak to jen jde, potkávejte se s přáteli naživo. Chat nebo Zoom popovídání u kafe nenahradí.
  7. Na prohlížení příspěvků, chatování a sledování filmů nebo seriálů si snadno vypěstujete závislost. Zkuste si někdy spočítat, kolik času denně s nimi trávíte.

Kvízy

Podklady ke stažení