Zpět na webový portál

3D pera (2/5)

Nejjednodušší cestu, jak žákům přiblížit svět 3D tisku, představují 3D pera. 3D pera jsou postavena na jednoduchém principu – plastová vlákna (tzv. filament) jsou pomocí pera zahřáta na teplotu cca 200 stupňů Celsia a výsledný roztavený materiál se potom vytlačuje přes horkou část pera ven na vzduch, kde se ochladí a ztuhne. Díky tomuto jednoduchému principu pak můžeme vytvářet různé druhy 2D a 3D výrobků. Samotný princip je obdobný jako u pokročilejších 3D tiskáren – tam ale samotnou kresbu a vrstvení provádí stroj.

3D pera umožňují rozvíjet kreativitu a jemnou motoriku, ale také trpělivost – kresba není vždy snadná a ne vždy vše vyjde tak dobře, jak si dítě nebo dospělý naplánuje. Samotné materiály, ze kterých se tiskne, jsou často na přírodní bázi (PLA), při práci s perem tak nedochází k nežádoucímu zápachu a materiály nejsou zdravotně závadné ani toxické.


3D pero v praxi

Trh s 3D pery je velmi rozsáhlý, k dispozici jsou jak levné varianty (v cenách od několika set korun), tak i varianty dražší (v ceně několik tisíců). První krůčky s 3D pery je vhodné realizovat prostřednictvím předpřipravených papírových šablon s jednoduchými tvary, které žáci pomocí 3D pera obtahují a učí se, jak s perem pracovat. Jakmile princip „vytlačování“ plastových materiálů na povrch ovládnou, lze přikročit k pokročilejším technikám tvorby jednoduchých či složitějších 3D tvarů.