Euromýty. Už jste o nich slyšeli? (10/11)
Veškeré – často si protiřečící – mýty týkající se Evropské unie (EU). To jsou euromýty. Většinou mají negativní vyznění a snaží se tuto instituci očernit. Jejich vzniku nahrává jednak to, že jednotlivé státy mají často nedostatečné informace o tom, co se v EU děje, a složitému mechanismu fungování unie není vůbec snadné porozumět. Proto, když se objeví další „EU chce něco zakázat“, mají obyčejní lidé tendenci brát to jako hotovou věc, aniž by se snažili informaci ověřit.
EU chce zakázat písmeno Ř
Evropská unie se rozhodla, že zakáže písmeno Ř. Níkdo v Evropě kromě nás jej totiž nepoužívá a pro každého, kdo neovládá češtinu, je jeho výslovnost extrémně obtížná. Pro zákaz se vyslovila i Evropská lingvistická rada. Zprávu šířil i český senátor Jaroslav Doubrava.
Proč to není pravda: Evropská lingvistická rada neexistuje. Samotná zpráva pocházela ze satirického webu pravdive-zpravy.cz. V článku je citovaný jazykovědec František Měch. Jedná se o smyšlenou postavu, kterou web využívá jako jakéhosi maskota a odborníka na všechno. Jednou je z něj návrhář a fashion designer, podruhé politický analytik, jindy zas zástupce Českého svazu ledního hokeje ve vedení IIHF, anebo třeba dopravní expert.
EU zakázala křivé banány
Evropská unie podle mýtu podporuje plýtvání tím, že zakázala prodej křivých okurek a banánů. Tím samozřejmě rozzlobila velkou část populace.
Proč to není pravda: K zákazu prodeje křivých banánů a okurek nedošlo. Je pravda, že vznikla evropská regulace o jakosti těchto potravin, jejím cílem ale byla zejména kritéria pro jednotlivé jakostní kategorie banánů a okurek. Samotné nařízení o okurkách bylo v roce 2008 zrušeno a v letech 2011 a 2013 bylo zjednodušeno i nařízení o banánech.
EU zakázala vyrábět pomazánkové máslo
Českou společnost v roce 2012 velmi naštvaly zprávy v médiích, které upozorňovaly na zákaz výroby pomazánkového másla.
Proč to není pravda: V obchodech stále pomazánkové máslo koupit můžete. Cílem společných evropských předpisů bylo používání nezavádějících názvů u potravin. V případě pomazánkového másla byl problém v tom, že obsahuje jen něco málo přes 30 % mléčného tuku. Pro označení výrobku za máslo je ale třeba, aby výrobek obsahoval alespoň 80 % mléčného tuku. K čemu tedy došlo, byla změna názvu těchto výrobků, samotný prodej ani výroba ale zakázána nebyla.
Tuzemák, kadeřnice a koblihy
Další vyvrácené euromýty se týkají třeba zákazu tuzemáku, zákazu podpatků pro kadeřnice nebo třeba povinnosti balit koblihy do plastových sáčků. O euromýtech se můžete více dozvědět třeba na webu Evropské komise, která je uvádí na pravou míru. Přehled euromýtů zpracovali například i redakce Aktuálně.cz.
Podklady ke stažení
-
Infolist: Hoax a fake news
Poplašná zpráva, novinářská kachna, kanadský žertík nebo zkrátka jen podvod. Patříš k těm, kdo jim snadno naletí?
Stáhnout soubor (file) -
Metodická příručka pro lekce mediální výchovy
Základní škola Pozořice připravila v rámci svého projektu v grantovém programu O2 Chytra škola metodiku k mediální výchově.
Stáhnout soubor (file) -
Příručka pro děti a rodiče: Surfařův průvodce po internetu
Mediální příručka pro lepší orientaci na internetu, kterou vydal projekt ZVOL SI INFO mapuje pět základních přešlapů dezinformací a propagandy.
Stáhnout soubor (file) -
Příručka pro učitele a rodiče: Jak si ověřit informace na internetu
Příručka vznikla v rámci projektu E-Bezpečí proti hoaxům a fake news v prostředí české školy.
Stáhnout soubor (file) -
V digitálním světě | Aktivita: Pravda, nebo ne?
Aktivita (45 min) - Žáci si díky ní uvědomí, že ne všechny informace na internetu jsou pravdivé a že musí k informacím přistupovat kriticky.
Stáhnout soubor (file) -
V digitálním světě | Otázky a odpovědi: Pravda, nebo ne?
Jak posoudit důvěryhodnost mediálních sdělení? Důvody publikování fakenews. Postihy za publikování nepravdivých zpráv.
Stáhnout soubor (file) -
V digitálním světě | Pravda a lež na internetu: metodické náměty na výukové aktivityStáhnout soubor (file)
Videa
-
V digitálním světě: Pravda, nebo ne?
Filip a Kocour táhnou do boje za záchranu světa před tajným spiknutím mravenců a mimozemšťanů. Při brouzdání internetem totiž nalítli na důvěryhodně vypadající ‚fake news‘. Další díl seriálu radí, jak se v dnešní záplavě informací na webu orientovat a odlišit pravdu od fám a dezinformací. Ve svobodném prostoru internetu je totiž možné narazit na mnoho verzí téže události a dřív, než považuji informaci za pravdivou a pošlu ji dál, je dobré držet se několika zásad ověřování pravdivosti.
Stáhnout soubor (video) -
Umění dezinformací a polopravd
Chcete vědět víc o dezinformacích, fake news a dalších nešvarech mediálního světa? Video vzniklo ve spolupráci s E-Bezpečím v rámci projektu MŠMT na podporu vzdělávání učitelů.
Stáhnout soubor (video) -
Čemu (ne)věřit na internetu: média, hoaxy, fake news
Lži a maniuplace se internetem šíří velmi rychle. Jak rozlišit pravdu a lež?
Stáhnout soubor (video)