Vše, co jste kdy potřebovali vědět o heslech (1/3)
Jedna z nejčastěji podceňovaných otázek v oblasti bezpečnosti. Přitom jsou to právě hesla, díky kterým jsou naše účty na internetu, v počítačích a mobilních aplikacích v bezpečí.
Hesla se používají v kombinaci s e-mailem nebo přihlašovacím jménem (login ID, login name), která bývá celkem jednoduché zjistit. Proto je heslo v podstatě jedinou ochranou proti tomu, aby vám někdo ukradl účet na Facebooku, dostal se do Minecraftu, Fortnite nebo třeba do internetového bankovnictví, napadl vaši domácí Wi-Fi, nebo četl vaše soukromé e-maily.
Pokud někdo cizí získá vaše heslo a vy nemáte všechny služby, na kterých ho používáte, chráněné dvoufázovým ověřením, zloděj má otevřené dveře všude, kde jste heslo použili. Pokud získá zároveň heslo a přístup k vašemu e-mailu, může si zadarmo užívat všechny služby, do kterých jste se pod s tímhle e-mailem zaregistrovali. A vám je navíc znepřístupnit. Prostě si na každé ze služeb nastaví nové heslo – a vy už se do nich nedostanete. Jak se bránit?
Podklady ke stažení
-
Infolist: Bezpečné heslo
Jsou tvůj e-mail, Facebook, Instagram, WhatsApp, Snapchat a další appky zabezpečené, nebo taky děláš tyhle chyby?
Stáhnout soubor (file) -
Metodický námět na výukové aktivity: Bezpečné heslo
Metodický námět na výukové aktivity k tématu bezpečné heslo. Cílem výukových aktivit je připomenout si zásady počítačové bezpečnosti – především pak zásady pro tvorbu bezpečného hesla, rozeznávání a nakládání s viry atd.
Stáhnout soubor (file) -
Příručka pro děti i rodiče: Internetem Bezpečně
Příručka autora Romana Kohouta je určená dětem od 6 do 12 let. Vysvětluje rizika, se kterými se mohou při používání internetu setkat, a nabízí, jak se o internetovou bezpečnost postarat.
Stáhnout soubor (file)