Sexuální predátoři mají jasně daný postup (2/3)
Na kybergroomingu je strašné, jak propracovaný a efektivní bývá. Právě proto se děti a dospívající snadněji chytí do pasti. Na druhou stranu jsou to právě jeho postupy, které ho dokáží prozradit. Pokud o nich víte dopředu. Takže jak takový kybergroomer postupuje?
1. Naváže kontakt a vzbudí důvěru
Vydává se za vrstevníka, který hledá nové kamarády. První kontakt často působí náhodně, jako nevinný omyl, který následně přeroste v povídání si online. Pro tuto fázi má útočník nacvičené přesně propracované scénáře, fráze a fotografie na jejich podpoření. Internet mu přitom poskytuje dokonalou anonymitu i materiály vhodné k budování své falešné identity.
Cílem je získat důvěru a co nejvíc osobních informací.
|
2. Izoluje dítě od pomoci
„Nový kamarád“ vytáhne z dítěte, co ho trápí (třeba manželská krize rodičů, šikana ve škole, sexuální zmatenost…), a vyjadřuje pochopení. Často přihodí vlastní obdobné zkušenosti, čímž kromě naprosté důvěry získá i řadu citlivých informací jako telefon, e-mail, adresu nebo detaily o škole a rodině.
Cílem je dítě izolovat od rodiny a skutečných vrstevníků a stát se jeho jediným důvěrníkem.
|
3. Podplácí pomocí dárků
Kybergroomer poskytuje drobné dárky a laskavosti. Třeba lístek do kina (může být ve stejném sále a z dálky si dítě prohlédnout), menší finanční obnos, vysněnou hračku, značkové oblečení nebo mobil. „Nic“ za to nechce, přece to dělá z kamarádství. Chce jen čas od času dostat fotku (nemusí být nutně odhalená!) a aby dárky zůstaly tajemstvím.
4. Vytváří emoční závislost
Je jasné, že s každým dalším tajemstvím se dítě zaplétá víc a víc. Nakonec je kybergroomer jediný, komu může bezpodmínečně věřit. Rodičům o svém kamarádovi neříká vůbec nebo lže.
5. Láká na setkání
Vzhledem k tomu, že kybergroomer má plnou důvěru dítěte, pozvánka na schůzku nevypadá nijak podezřele. Izolovaná oběť se na ni naopak často těší s tím, že si konečně bude moct promluvit s jediným chápajícím člověkem, který mu v tom náhle nepřátelském světě zůstal. Ale i kdyby dítě na poslední chvíli nějaké podezření pojalo, je tu už dost kompromitujících informací a materiálů. Těmi ho snadno donutí udělat cokoli. Klidně proto může navrhnout veřejné místo jako park, zoo, diskotéku nebo naopak svůj byt či parkoviště (kam dorazí vlastním autem). Argumenty pro setkání pak „dávkuje“ podle fáze, do které oběť dostal od sladkého přemlouvání až po vulgární výhružky.
|
6. Zneužije
Jakmile se dítě a predátor setkají, může se dít prakticky cokoli. Nikdo o jejich schůzce neví, to byla podmínka. Nejčastějším vyústěním je sexuální obtěžování (od osahávání až po znásilnění), ale může to i výroba pornografických materiálů nebo fyzické týrání.
Jednou schůzkou ale celý proces nekončí, právě naopak. Tajná schůzka a to, co se na ní dělo, jsou jen další, zase o něco tíživější, tajemství sloužící k dalšímu vydírání. Kybergroomer teď k sobě může dítě povolat kdykoliv a ono ze strachu z prozrazení poslechne. |
Kvízy
Podklady ke stažení
-
Infolist: Internetoví predátoři
Riziková a podvodná online komunikace útočníků s dětmi využívá speciálních manipulativních dovedností, na které je potřeba si dát pozor.
Stáhnout soubor (file) -
Pravidla bezpečného používání internetu - příručka pro rodiče
Prevence by vždy měla začínat doma. Příručka, kterou vydala platforma E-Bezpečí při Univerzitě Palackého Olomouc.
Stáhnout soubor (file) -
Příručka pro děti i rodiče: Internetem Bezpečně
Příručka autora Romana Kohouta je určená dětem od 6 do 12 let. Vysvětluje rizika, se kterými se mohou při používání internetu setkat, a nabízí, jak se o internetovou bezpečnost postarat.
Stáhnout soubor (file)