Pomozte svým dětem používat technologie zdravě (6/6)

Online prostor je v dnešním světe pro děti velmi důležitý. Abychom jim pomohli cítit se v něm dobře a předešli vzniku závislosti, je potřeba, abychom se v něm sami dokázali bezpečně a jistě pohybovat, snažili se porozumět světu svých potomků a respektovat ho.

Zdroj: Mgr. Karolína Presová, socioložka a zakladatelka Replug.me.Video vzniklo v rámci projektu souboru Farma v jeskyni s názvem “Commander”.

Co ještě pomůže?

• Nakoukněte do světa svého dítěte – koho sleduje, co formuje jeho názory. Zkuste se chovat jako návštěva – nekritizujte, neshazujte to, co vidíte
  • Vymezte si doma offline zóny. Pro všechny – tedy i pro dospělé
  • Jděte dětem příkladem – rodič zabořený do mobilu odhánějící dítě od počítačové hry, není zrovna přesvědčivý

Jak se vyhnout závislosti na online světě

Na hraní her nebo používání sociálních sítí není nic špatného. Když si u nich ale zvykneme trávit čas pravidelně, může se stát, že se na nich staneme závislí. Jak se tomu vyhnout?

3 tipy pro děti i dospělé

• Dělejte si pauzy. Není nutné být offline hodinu – stačí se jít napít nebo na chvíli vyběhnout na čerstvý vzduch.
  • Mobil do postele zkrátka nepatří. Usínejte a vstávejte bez telefonu.
  • K jídlu potřebujeme lžíci nebo příbor. Ne mobil nebo Netflix.

A ještě něco

Zkuste si odpovědět, co pro vás sociální sítě znamenají. Otázky můžete zpracovat ve formě myšlenkové mapy nebo si je prostě napsat na kus papíru. Důležitá je upřímnost. Neodpovídejte tak, jak byste měli. Odpovídejte podle pravdy.

• Jaké hry hrajete a proč? Kolik času u nich denně strávíte?
  • Co byste mohli dělat, pokud byste nebyli online?
  • Co vám dává přístup na Facebook, TikTok, sítě obecně?
  • Co pro vás znamená být ve spojení přes sítě? Kolik času jim každý den obětujete ze svého života?
  • Jak se cítíte, když ze sítě odcházíte? A odcházíte vůbec někdy?
  • Jak byste se cítili, kdybyste se zítra probudili – a sociální sítě by prostě nebyly?

Podklady ke stažení