6 tipů, jak nenaletět fake news a hoaxům (2/11)
✅ Nevěřte všemu, co říkají nebo sdílejí vaši přátelé a známí. I oni se museli k informaci nějak dostat a nikdy nevíte, jak moc si její pravdivost a zdroj ověřili. Ruku na srdce, ověřujete si vy pravdivost každé informace?
✅ Používejte kritické myšlení. Vždycky se ptejte – „Jak moc je tohle MOŽNÉ?“
✅ Ověřujte si informace z internetu, a vlastně informace z jakéhokoli zdroje. V on-line prostředí to platí hlavně u komentářů, článků, videí a fotek.
✅ Dávejte si pozor na manipulace obrazem. Není obrázek zasazený do jiného kontextu? Není upravený nebo oříznutý? S ověřením vám pomůže například aplikace Google obrázky nebo TinEye.
✅ Naučte se rozlišovat mezi důvěryhodnými a nedůvěryhodnými zdroji, to znamená poznat dezinformační weby od seriózních médií regulovaných etickými kodexy a zákonem. Pokud si nejste jistí, vyhledejte si zprávu v Googlu. Pokud o události píšou i jiná média, která znáte, je s největší pravděpodobností pravdivá. Pokud se jedná o fake news, je šance, že na to už někdo upozornil. V tom případě vám vaše podezření potvrdí i Google.
✅ Nesdílejte a nelajkujte posty a články bez rozmyslu. Hoaxy, dezinformace a manipulace se typicky snaží cílit na lidské emoce, tak aby je čtenáři bez většího přemýšlení sdíleli dál. Před každým sdílením si řekněte: „Proč chci tuhle informaci dát dál? Je přínosná nebo jen působí na mé emoce?“
✅ Pokud na fake news nebo hoax narazíte, upozorněte na něj v komentáři. Zároveň příspěvek nahlaste jako škodlivý obsah. Většina aplikací a sociálních sítí tuhle funkci má.
Podklady ke stažení
-
Infolist: Hoax a fake news
Poplašná zpráva, novinářská kachna, kanadský žertík nebo zkrátka jen podvod. Patříš k těm, kdo jim snadno naletí?
Stáhnout soubor (file) -
Metodická příručka pro lekce mediální výchovy
Základní škola Pozořice připravila v rámci svého projektu v grantovém programu O2 Chytra škola metodiku k mediální výchově.
Stáhnout soubor (file) -
Příručka pro děti a rodiče: Surfařův průvodce po internetu
Mediální příručka pro lepší orientaci na internetu, kterou vydal projekt ZVOL SI INFO mapuje pět základních přešlapů dezinformací a propagandy.
Stáhnout soubor (file) -
Příručka pro učitele a rodiče: Jak si ověřit informace na internetu
Příručka vznikla v rámci projektu E-Bezpečí proti hoaxům a fake news v prostředí české školy.
Stáhnout soubor (file) -
V digitálním světě | Aktivita: Pravda, nebo ne?
Aktivita (45 min) - Žáci si díky ní uvědomí, že ne všechny informace na internetu jsou pravdivé a že musí k informacím přistupovat kriticky.
Stáhnout soubor (file) -
V digitálním světě | Otázky a odpovědi: Pravda, nebo ne?
Jak posoudit důvěryhodnost mediálních sdělení? Důvody publikování fakenews. Postihy za publikování nepravdivých zpráv.
Stáhnout soubor (file) -
V digitálním světě | Pravda a lež na internetu: metodické náměty na výukové aktivityStáhnout soubor (file)
Videa
-
V digitálním světě: Pravda, nebo ne?
Filip a Kocour táhnou do boje za záchranu světa před tajným spiknutím mravenců a mimozemšťanů. Při brouzdání internetem totiž nalítli na důvěryhodně vypadající ‚fake news‘. Další díl seriálu radí, jak se v dnešní záplavě informací na webu orientovat a odlišit pravdu od fám a dezinformací. Ve svobodném prostoru internetu je totiž možné narazit na mnoho verzí téže události a dřív, než považuji informaci za pravdivou a pošlu ji dál, je dobré držet se několika zásad ověřování pravdivosti.
Stáhnout soubor (video) -
Umění dezinformací a polopravd
Chcete vědět víc o dezinformacích, fake news a dalších nešvarech mediálního světa? Video vzniklo ve spolupráci s E-Bezpečím v rámci projektu MŠMT na podporu vzdělávání učitelů.
Stáhnout soubor (video) -
Čemu (ne)věřit na internetu: média, hoaxy, fake news
Lži a maniuplace se internetem šíří velmi rychle. Jak rozlišit pravdu a lež?
Stáhnout soubor (video)